Olej kokosowy a choroby serca

W tym artykule omówimy deklarowane korzyści oleju kokosowego w odniesieniu do zapobiegania chorobom serca.  Jest to prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjny obszar debaty w badaniach nad olejem kokosowym.  Wysoka zawartość tłuszczów nasyconych w oleju kokosowym wydaje się wskazywać, że miałby on negatywny wpływ na zdrowie poprzez tworzenie większej ilości tkanki tłuszczowej.  Jednak badania składu chemicznego tych tłuszczów nasyconych wykazały, że są to głównie średniołańcuchowe trójglicerydy, najmniej szkodliwa i najbardziej korzystna forma tłuszczów nasyconych, z których może korzystać organizm.

O chorobach sercowo-naczyniowych

Choroby sercowo-naczyniowe na całym świecie powodują ponad 12,5 miliona zgonów rocznie, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych ponad 60 milionów ludzi cierpi na jakąś formę choroby sercowo-naczyniowej. Najczęstszą postacią tej choroby jest choroba wieńcowa, która wynika z gromadzenia się tłuszczu, blaszki miażdżycowej i tkanki bliznowatej wokół tętnic.

Najczęstszymi przyczynami chorób układu krążenia są:

  • Wysoki cholesterol
  • Dziedziczność
  • Palenie
  • Otyłość
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Cukrzyca

Oznacza to, że olej kokosowy wydaje się mało prawdopodobnym kandydatem jako suplement diety zmniejszający ryzyko chorób serca, ale w rzeczywistości tak nie jest. Wszystko to ma związek z rodzajem tłuszczów nasyconych, które spożywamy regularnie. Na przykład mieszkańcy Sri Lanki mają najniższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych na świecie, a ich podstawowy olej do gotowania pochodzi z orzechów kokosowych.  Może się to wydawać przypadkowe, ale nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na choroby układu krążenia na Sri Lance i Indiach, co jest zgodne w czasie ze zwiększonym spożyciem tłuszczów zwierzęcych, które zastąpiły tradycyjne, zdrowe oleje kuchenne pochodzące z kokosa.

O tłuszczach nasyconych

Tłuszcze nasycone w większości zachodnich diet są znacznie gorszego rodzaju – tak wynika z analizy przeprowadzonej i udostępnionej na portalu Skleroza.  Są to trójglicerydy o wysokich łańcuchach, których organizm nie może rozkładać tak skutecznie, jak średniołańcuchowe.  Oznacza to, że gromadzą się one w postaci złogów tłuszczu wokół serca i tętnic, zwiększając ryzyko choroby niedokrwiennej serca.  Zastąpienie smalcu i margaryny olejem kokosowym faktycznie zmniejsza ryzyko chorób serca i pomaga schudnąć.

Widać więc wyraźnie, że wbrew pozorom olej kokosowy jest tak naprawdę lepszą alternatywą dla innych olejów i zdecydowanie powinien być stosowany jak najczęściej, aby poprawić swoją dietę i zmniejszyć ryzyko chorób serca.  Uwagi końcowe

Olej kokosowy to naprawdę jeden z najwspanialszych produktów natury.  Może pomóc na tak wiele sposobów w diecie i zdrowiu, że wszyscy powinniśmy być zachęcani do zmiany diety i poprawy ogólnego samopoczucia.  Zapewnienie sobie dobrze zbilansowanej diety i jak najlepsze działanie na rzecz swojego organizmu ma kluczowe znaczenie dla długiego i owocnego życia.  Fakt, że olej kokosowy może również leczyć wiele powszechnych dolegliwości i chorób, służy tylko wzmocnieniu potrzeby posiadania go zawsze pod ręką.