Dieta paleo. Jak jeść zdrowo w dzisiejszych czasach?

Dieta paleo, czyli dieta paleolityczna, jest sposobem odżywiania bazującym na produktach naturalnego pochodzenia i inspirowana jest okresem w dziejach ludzkości, gdy nie istniały jeszcze sklepy, przetworzona żywności oraz fast foody.

Na czym polega dieta paleo i z czym się wiąże?

Tematem diety paleo, po raz pierwszy zająć się dr S. Boyd Eaton, profesor Uniwersytetu Emory w Atlancie, który doszedł do wniosku, że menu naszych przodków było o wiele zdrowsze i bardziej wartościowe, niż to które obecnie powszechnie stosujemy.

Przyjęty przez niego tok myślenia, rozwiną i zdefiniowała dr Loren Cordain, który jest uważany za twórcę diety paleo. Główną zasadą sformułowanej przez niego koncepcji i diety paleo, jest całkowita rezygnacja z żywności przetworzonej. Ten sposób odżywiania, według naukowców, jest gwarantem tego, że unikniemy w przyszłości chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy i nowotworów.

Zasady i wymagania związane z dietą paleo

W dzisiejszych czasach, doskonale już wiemy, że przetworzone zboża, nabiał, rafinowany cukier i tłuste mięso, mogą powodować tycie, są przyczyną złego samopoczucia i stanowią podstawę chorób cywilizacyjnych. Odpowiedzią na negatywne skutki współczesności, jest właśnie dieta paleo, która idealnie dopasowana jest do naszych genetycznych uwarunkowań i potrzeb organizmu ludzkiego.

Jakie zasady należy stosować przechodząc na dietę paleo? Po pierwsze wybieramy produkty, które charakteryzuje wysoka zawartość białka. Unikamy przetworzonych zbóż, ziemniaków, nabiału, cukru rafinowanego, przetworzonych mięs oraz pochodnych tych produktów.

Podstawę naszej diety paleo, stanowią wszystkie te produkty, które redukują ilość przyswajanych przez nasz organizm węglowodanów. W naszym menu dominują duże ilości chudego, nieprzetworzonego mięsa oraz owoce i warzywa.

Więcej o zdrowym odżywianiu przeczytasz w portalu https://topfitness.pl/.