Jak nie zachorować na cukrzycę?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną charakteryzującą się wysokim poziomem cukru we krwi, związanym z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, białek i tłuszczów.

Mimo że cukrzycy, jako choroby długotrwałej, nie da się wyleczyć, modyfikacja stylu życia może w znacznym stopniu pomóc w kontroli poziomu cukru we krwi i zapobieganiu powikłaniom cukrzycy.

Przeciwdziałaj cukrzycy – to warto wiedzieć

Prowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety może pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2. Węglowodany są główną formą energii dla organizmu i istnieją dwa różne ich rodzaje: węglowodany proste i złożone lub skrobiowe. Cukier jest prostym węglowodanem. Szybko podnosi poziom cukru we krwi w porównaniu do węglowodanów złożonych, które zapewniają powolne i stałe uwalnianie energii przez cały dzień.

Cukry, a w szczególności cukry dodane, zostały powiązane ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, chorób serca, otyłości i próchnicy zębów. Wybieranie całych, nieprzetworzonych węglowodanów skrobiowych zamiast opcji rafinowanych i cukrów prostych jest ważne. Zwykle zawierają one więcej błonnika, który pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi, zdrowy układ trawienny i kontrolować poziom cholesterolu. Pokarmy skrobiowe, takie jak chleb, ryż, ziemniaki i makaron, powinny stanowić jedną trzecią spożywanych posiłków. Tam, gdzie możesz, wybieraj pełnoziarniste odmiany pokarmów skrobiowych, takie jak brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron i chleb razowy.

Ćwiczenie regularnie jest jednym ze sposobów na utratę wagi, aby pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Regularne ćwiczenia pomogą Ci utrzymać zdrową wagę, pomogą Twojemu organizmowi zarządzać poziomem cukru we krwi i insuliny oraz pomogą obniżyć ryzyko chorób serca. Jeśli myśl o ćwiczeniach budzi w Tobie lęk, pamiętaj, że istnieje wiele różnych sposobów, aby się poruszać. To naprawdę nie musi być ani nie powinno być nudne – znajdź coś, co działa dla Ciebie i trzymaj się tego.

Więcej interesujących artykułów o zdrowiu przeczytasz w portalu https://migdalki.pl/.