Witamina D dla sportowców – czy i dlaczego jest ważna?

Sporo mówi się teraz o wszechobecnych niedoborach witaminy D. Niektórzy lekarze z odwagą stwierdzają wręcz, że praktycznie wszyscy mieszkańcy Europy cierpią na te niedobory z uwagi na brak dostępności do promieniowania, które umożliwiłoby organizmowi naturalną syntezę tego związku. Witamina D potrafi być ratunkiem zwłaszcza dla osób ćwiczących. To właśnie u tych osób jej niedobory będą najmocniej odczuwalne.

O zbyt małej ilości witaminy D w organizmie

Niedostateczne stężenie witaminy D w organizmie objawia się niemalże ciągłymi kontuzjami, częstymi naciągnięciami mięśni i gorszą regeneracją. Jak możemy przeczytać w artykule na portalu PremierLeague.pl, jeden z piłkarzy odniósł kontuzję, a przyczynić mogła się do niej nieodpowiednia dieta. Brak witaminy D utrudnia prawidłową realizację założonego planu treningowego. Prędzej czy później ten plan zostaje przerwany, czasami niestety na dłuższy czas, właśnie z powodu jakiegoś urazu, poważnej kontuzji albo po prostu niemożności pełnego zregenerowania mięśni, które w obolałym stanie nie są zdolne do tego by zrealizować kolejny dzień ćwiczeń.

W przypadku suplementacji sportowców witamina D może zostać uznana za prawdziwy „game changer”. Jest ona w stanie zadbać efektywnie o wszystkie mięśnie, a także stawy oraz kości. Chroni przed urazami i kontuzjami, a zwłaszcza złamaniami. Potrafi okazać się istnym zbawieniem dla osób uprawiających sporty kontaktowe, takie jak chociażby popularna piłka nożna czy piłka ręczna, przy których nietrudno o złe postawienie stopy na podłożu, kończące się nieraz skręceniem kostki lub co gorsza poważnym złamaniem. W przypadku gdy stężenie witaminy D jest utrzymywane na odpowiednio wysokim poziomie, sportowiec staje się mniej narażony na tego typu sytuacje. Trzeba mówić o tym zarówno weteranom, jak i młodzikom, którzy dopiero uczą się ćwiczyć i od samego początku powinni być wdrażani jednocześnie nie tylko w świat treningów, ale też i w prawidłowe żywienie oraz suplementację.

Praktycznie każdy dietetyk współpracujący z osobami aktywnymi zaleci im suplementy dla sportowców zawierające witaminę D. Związek ten można też przyjmować oddzielnie. Tak naprawdę każdy, kto chce być zdrowy i pełen sił, powinien to regularnie robić.