Należy wiedzieć, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego, co najmniej 15 procent osób dorosłych pracuje obecnie zdalnie z domu.
Wiele robi też zakupy przez Internet, zamawiając ich dostawę do domu. Jest to bardziej bezpieczne, jednak, jak zauważają eksperci, u niektórych osób przyczyniło się do takich oto zaniedbań zdrowotnych:
- Nasilone wypadanie włosów – ograniczenie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich może nasilać poczucie osamotnienia. Ukryty stres odbija się między innymi na kondycji włosów. Ich wypadanie bywa też odległym skutkiem infekcji COVID-19, występującym nawet 6 miesięcy później. Trycholodzy doradzają uzupełnienie codziennej diety o suplementy z tzw. proteoglikanami.
- Zwyrodnienia od siedzenia – jak mawiają ortopedzi. Kiedyś droga do pracy czy sklepu zapewniała nam ruch. Teraz sami musimy o niego walczyć – codzienny spacer i gimnastyka to podstawa.
- Zniszczone zęby – to efekt niewłaściwej postawy. Domowe stanowisko pracy często pozostawia wiele do życzenia – zdarza się, że siedzimy po prostu na kanapie z laptopem na kolanach, zgarbieni, z wysuniętą do przodu, pochyloną głową. Łatwiej wtedy o mimowolne zaciskanie zębów. Stomatolodzy zgłaszają, że pojawia się coraz więcej pacjentów z ukruszonymi zębami czy liniami pęknięć na szkliwie. Zdalna praca powoduje też, że higiena jamy ustnej jest mniej staranna – przybywa osób z próchnicą. Eksperci przypominają: bez względu na to, jaki tryb życia prowadzimy, powinniśmy co najmniej 2 razy dziennie myć i nitkować zęby, a także płukać jamę ustną specjalnym płynem.