Problemy z bezsennością – co warto wiedzieć?

Zaburzenia snu są powszechnym schorzeniem, które dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Ludzie cierpią na zaburzenia snu z wielu różnych powodów.

Niektóre z najczęstszych to problemy ze snem, zbyt dużo snu i zażywanie tabletek nasennych, aby zasnąć. Wszystkie te zaburzenia mają negatywne konsekwencje dla ludzkiego ciała i umysłu. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego ludzie mają problemy ze snem i jak im pomóc.

Słaba jakość snu ma duży wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne

Brak snu jest jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń snu. Ludzie mają problemy ze snem z powodu pracy, szkoły i innych obowiązków. Takie postępowanie ma wiele niekorzystnych skutków dla ciała i umysłu. Wiele problemów zdrowotnych wynika z braku wystarczającej ilości snu; obejmują one przyrost masy ciała, zmniejszoną wydajność sportową, zmniejszoną pamięć i inne. Ostatecznie ludzie muszą wyznaczyć sobie granice, aby mogli dużo spać w nocy.

Kolejną główną przyczyną zaburzeń snu jest uzależnienie od tabletek nasennych. Zawierają silne środki uspokajające, które szybko usypiają ludzi. Chociaż ten nawyk skutecznie łagodzi bezsenność, sam w sobie jest niebezpieczny. Środki uspokajające – w tym tabletki dostępne bez recepty i na receptę – kształtują nawyki i mogą powodować poważne problemy zdrowotne w przyszłości. Ograniczenie przyjmowania tych leków jest kluczowe, jeśli chcesz zachować zdrowie. Zamiast pomagać w odpoczynku, tabletki nasenne sprawiają, że jesteś bardziej zmęczony, jednocześnie utrzymując cię w stanie czuwania.

Zaburzenia snu lub jego obniżona jakość łączy się ze zdrowiem psychicznym człowieka, więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://chudniesz.pl/zdrowie-psychiczne-czym-jest-i-dlaczego-jest-tak-wazne/.

Niewystarczająca ilość snu powoduje również brak dobrych godzin na odpoczynek. Ludzie, którzy zasypiają, spędzają dodatkowy czas na jawie w łóżku. Jest to znane jako niezdrowe nawyki snu, które obejmują drzemki w ciągu dnia, przespanie i inne. Ograniczenie tych czynności pomaga również w bezsenności; trzymanie się z dala od łóżka tak długo, jak to możliwe, również pomaga w tym procesie. Ograniczenie dziennego czasu spędzanego w łóżku pomaga uzyskać lepszą jakość odpoczynku bez jakiejkolwiek pomocy medycznej.

Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego ludzie mają problemy ze snem i jak im pomóc przezwyciężyć te problemy. Niewystarczający odpoczynek ma wiele konsekwencji, a poleganie na tabletkach nasennych pogarsza sytuację, a nie poprawia. Tylko ograniczenie niezdrowych nawyków spania zapewnia dobry sen; w przeciwnym razie trudne do wyleczenia problemy zdrowotne czekają na tych, którzy nie stosują się do tej rady przez cały czas.