Co należy wiedzieć o płaskostopiu u niemowląt?

Wzrost i rozwój naszych dzieci jest często powodem do niepokoju, ponieważ wszyscy chcemy, aby nasze maleństwa rosły dobrze i bez problemów. I być może istnieją pewne aspekty ewolucyjne, których nie znamy i które możemy uważać za powód do obaw, ale nie zawsze tak jest. Dlatego pokażemy Ci, co powinieneś wiedzieć o płaskostopiu u niemowląt.

Czy moje dziecko ma płaskostopie?

Płaskostopie u niemowląt to bardzo częsty problem, zwłaszcza wśród świeżo upieczonych matek i ojców. Od chwili narodzin do około 3-4 roku życia normalnym zjawiskiem jest płaskostopie, zwane stopami koślawymi. To normalne, że stopa jest płaska, ponieważ łuk podbicia rozwija się później.

Do 3-4 roku życia stopa jest bardzo wdzięcznym obszarem i zawiera więzadła, które są szczególnie elastyczne. Wydaje się oczywiste, że gdy dziecko zacznie chodzić z większą siłą i będzie miało lepszą równowagę, tłuszcz zniknie, a łuk podeszwowy się ukształtuje. W tym czasie nie musisz się więc martwić, że to normalne, że stopa dziecka jest pyzata i płaska. Kiedy możemy uznać, że płaskostopie istnieje? Płaskostopie powstaje, gdy łuk stopy nie rozwija się prawidłowo. Kiedy tak się dzieje, może to powodować dyskomfort, ból podczas chodzenia i biegania.

Płaskostopie można zazwyczaj wykryć, gdy dziecko ma około dwóch lat i zaczyna samodzielnie chodzić. Po pierwsze, jeśli zauważymy, że dziecko ma trudności z nauką chodzenia, może to być oznaką, że coś jest nie tak, że być może nie czuje się komfortowo lub że boli je, gdy zaczyna chodzić. Kiedy człowiek ma płaskostopie, może się zmęczyć nawet przy niewielkim chodzeniu, więc Twoje dziecko może nie chcieć chodzić z powodu płaskostopia. Chodzenie może być po prostu bolesne.

Pewna niezdarność może występować na przykład podczas biegania i częstych upadków lub przy słabej zręczności. Buty stają się zdeformowane, gdy dziecko ma płaskostopie, i to może być wskazówką, więc jeśli wkrótce po zakupie butów zużywają się one i stają się zdeformowane, może to być wskazówka, że trzeba zabrać dziecko do podologa.

Co można zrobić, aby zapobiec płaskostopiu?

Chociaż niekiedy karcimy dzieci, gdy chodzą boso, jedną z rzeczy, które możesz zrobić, to pozwolić im chodzić boso tak długo, jak to możliwe. Jeśli możesz to robić na różnych terenach, to tym lepiej, bo w ten sposób przyzwyczajasz stopę do chodzenia po różnych miejscach, np. trawa, piasek, wnętrze domu.

Pomaga to stopie rozwijać się prawidłowo, ale także ma ogromne korzyści dla równowagi, krążenia i nerek. Dzieci, które chodzą boso w pierwszych latach życia, wydają się rozwijać lepszą inteligencję. Maluchy muszą być stymulowane, a dotyk jest również istotną częścią rozwoju, który można rozwijać poprzez eksperymentowanie z nowym podłożem, po którym można chodzić.

Jeśli Twoje dziecko ma płaskostopie, najlepszą pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest zabranie go do podologa na badanie, ale możesz również wykonywać pewne ćwiczenia, które będą korzystne dla Twojego dziecka. Kilka przykładów.

  1. Chodzenie na palcach, aby usprawnić mięśnie;
  2. Ćwiczenia z piłką tenisową, tj. toczenie piłki tenisowej podeszwą stopy;
  3. Używanie palców stóp do podnoszenia ołówków lub kamyków;
  4. Gniecenie ręcznika palcami stóp, wszystko po to, aby pomóc w rozwoju muskulatury stóp.

Jeśli dziecko jest starsze, może również uprawiać sport, który pomoże poprawić muskulaturę stóp, ale także nóg. I oczywiście kup dobre buty i upewnij się, że buty dziecka nie są zbyt sztywne.

Podsumowanie

Chociaż możesz się martwić, że twoje dziecko ma płaskostopie, nie musisz się martwić, ponieważ stopy dziecka rosną i dopóki nie będą starsze, nie będziesz wiedziała na pewno, czy to prawda, czy nie, ale jeśli podejrzewasz, że tak jest, możesz zabrać je do podologa, aby powiedział ci, co jest najlepsze dla twojego dziecka. Możesz również zastosować się do naszych zaleceń.