Siedzący tryb życia oraz chroniczny brak ruchu nie sprzyja dobrej kondycji organizmu. Gdy zaniedba się ten aspekt, trudno się dziwić, że po większym wysiłku fizycznym odczuwa się zadyszkę i ogromne zmęczenie.
Na szczęście nad słabą kondycją da się popracować i nie trzeba od razu dokonywać wielkich rewolucji w swoim dotychczasowym trybie życia.
Jakich zmian w życiu codziennym należy dokonać, by poprawić słabą kondycję?
Wbrew pozorom, by poprawić wydolność organizmu wcale nie potrzeba wiele. Na początek można zacząć od zmiany codziennych nawyków. I tak przykładowo wygodną i komfortową jazdę windą można zamienić na nieco bardziej wyczerpujący, lecz korzystniejszy dla zdrowia chód po schodach.
Innym korzystnym nawykiem pomagającym kondycji jest rezygnacja z samochodu na rzecz roweru. Dojeżdżanie do pracy rowerem stało się teraz całkiem popularne i co równie ważne ekologiczne. Tym, którzy nie przepadają za rowerami, pozostaje komunikacja miejska. Przy czym, żeby nie było tak łatwo, powinni oni wysiąść dwa przystanki wcześniej niż zazwyczaj i na własnych nogach pokonać pozostałą część trasy do miejsca pracy.
Jak poprawić kondycję fizyczną poprzez ćwiczenia?
W przypadku, gdyby zmiana codziennych nawyków ruchowych okazała się niewystarczająca, należy sięgnąć po bardziej zdecydowane metody. Osoby, które dopiero niedawno zdecydowały się na intensywniejszy ruch, powinny zacząć od lżejszego zestawu ćwiczeń. Na początku przysiady, pompki czy szybkie, lecz krótkie marszobiegi będą w sam raz. Z czasem do tego grona mogą dołączyć takie aktywności jak jazda na rowerze, pływanie na basenie lub też bieganie.
Jak poprawić kondycję, gdy nie jest się już amatorem?
W takiej sytuacji zwykłe bieganie czy weekendowa jazda na rowerze mogą się nie sprawdzić i nie być dostatecznie satysfakcjonujące. Osobom, które dobrze znoszą już wysiłek tlenowy, czyli aktywność fizyczną o niskiej częstotliwości, potrzeba bardziej ambitnych wyzwań. Do takich z pewnością należy trening cardio czy interwałowy.
Zarówno jeden, jak i drugi cechują się tym, że bazują na bardzo męczących ćwiczeniach i pracy beztlenowej mięśni.
Przy czym nie są one aż tak czasochłonne, jednak ich intensywność i trudność sprawia, że człowiek spala więcej tkanki tłuszczowej niż podczas innych codziennych czynności.
Co jest najistotniejsze w budowaniu lepszej kondycji fizycznej?
W dążeniu do znakomitej kondycji fizycznej najważniejsza jest konsekwencja. To ona w dużej mierze decyduje o ewentualnym sukcesie lub porażce. Równie istotne jest to, aby na początku drogi do zdrowego i smukłego ciała nie przesadzić z częstotliwością ćwiczeń. Trzy treningi w tygodniu w zupełności wystarczą. Wreszcie w poprawianiu kondycji warto postawić na jakoś ćwiczeń. Lepiej zrobić o kilka powtórzeń mniej, za to porządnie.