Dobre nawyki dla optymalnego zdrowia oczu

Oczy są bardzo ważną częścią nas samych i nie zawsze zapewniamy im taką opiekę, na jaką zasługują lub jakiej potrzebują. Ze względu na dzisiejszy styl życia, spędzamy długie godziny przed ekranem, co grozi suchymi, swędzącymi i piekącymi oczami.

Dla prawidłowej pielęgnacji, konieczne jest przestrzeganie szeregu nawyków lub pielęgnacji oczu, dlatego uważamy, że ważne jest, aby przestrzegać zdrowego stylu życia i nawyków higienicznych.

 1. Nawet jeśli nie zauważasz żadnych problemów ze wzrokiem ani dyskomfortu, ponieważ cierpisz na początki choroby, ważne jest, aby jak najszybciej ją zatrzymać i leczyć, zanim dotknie Cię bardziej. Zalecamy przeprowadzanie tych badań co rok lub co dwa lata. I to jest pierwsza rada, aby dbać o swój wzrok, aby chodzić na odpowiednie badania okulistyczne.
 2. Drugą wskazówką, którą chcemy Ci przekazać, jest dbanie o swoje okulary. Jeśli nosimy okulary, to jesteśmy pewni, że używamy ich od dawna i nie bierzemy pod uwagę tego, czy soczewki są jeszcze wystarczająco dobre, czy może są już uszkodzone, ponieważ bardzo ważne jest to, aby dbać o nasze okulary i soczewki, aby nie nadwyrężać naszego wzroku bardziej niż powinniśmy. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy potrzebujemy mniej lub więcej soczewek korekcyjnych i dostosować je tak, aby nie uszkodzić naszych oczu.
 3. Dieta jest również bardzo ważna. Konieczne jest spożywanie zdrowej żywności, która zawiera niezbędne składniki odżywcze, aby poprawić prawidłowe funkcjonowanie oka. Niezbędne jest spożywanie pokarmów bogatych w luteinę i zeaksantynę, które są składnikami odżywczymi przyczyniającymi się do dobrego funkcjonowania oczu.
 4. Kolejnym zdrowym nawykiem dla naszych oczu jest utrzymywanie soczewek kontaktowych w czystości i dobrym stanie. Soczewki kontaktowe są bardzo wrażliwe, a ponieważ są w bezpośrednim kontakcie z okiem, konieczne jest przestrzeganie właściwej rutyny czyszczenia i pielęgnacji. Innymi słowy, soczewki kontaktowe muszą być czyszczone i prawidłowo dopasowane, aby uniknąć nadżerek i infekcji oczu. Ważne jest, aby okresowo odwiedzać swojego optyka w celu ich dopasowania i używać ich tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.
 5. Jeśli nosisz okulary, nie zapomnij o włączeniu powłoki antyrefleksyjnej na szkle, jest to bardzo ważne, ponieważ jest to konieczne, aby uniknąć zmuszania wzroku, gdy trzeba zobaczyć prawidłowo.
 6. Jeśli mamy zamiar przebywać przed ekranem przez dłuższy czas, należy dać odpocząć oczom i na kilka sekund odwrócić wzrok od ekranu. Dodatkowo możemy wymusić mruganie, aby zapobiec wysychaniu oka.
 7. Z nadejściem zimy i korzystania z ogrzewania, suche oczy mogą wystąpić, zwłaszcza jeśli jesteśmy w zamkniętym i niewentylowanym miejscu, więc radzimy nie nadużywać korzystania z ogrzewania i wietrzyć tak, że powietrze jest odnowione i nie jest tak sucho. To gorące, suche powietrze może powodować swędzenie, suchość i podrażnienie oczu.
 8. Kiedy nadchodzi lato, nadchodzi boom na używanie okularów przeciwsłonecznych i w wielu przypadkach te okulary nie są homologowane, ponieważ zawsze chcemy kupić je tanio, a to błąd, ponieważ mogą one bardzo zaszkodzić naszym oczom. Te niezatwierdzone okulary przeciwsłoneczne nie chronią przed promieniami UV i dlatego należy kupować okulary, które spełniają standardy jakości.
 9. Istnieje wiele produktów, które mogą pomóc w nawilżeniu naszych oczu, takich jak nawilżające krople do oczu. Są one również nazywane sztucznymi łzami i pomagają utrzymać nawilżenie, czystość i ochronę oczu w suchym, drażniącym środowisku lub w przypadku braku mrugania.
 10. Światło naturalne powinno zawsze przeważać nad sztucznym i powinno być wykorzystywane, kiedy tylko jest to możliwe. Jeśli tak nie jest, warto zastosować oświetlenie, które można ściemniać lub które przypomina światło słoneczne i dostosowuje się do naszych potrzeb.
 11. Może powinniśmy wrócić do starych sposobów i czytanie na papierze jest lepsze niż czytanie bezpośrednio na telefonie komórkowym lub komputerze. Ponieważ już powiedzieliśmy, że przed tymi ekranami bardzo nadwyrężamy oczy i jeśli możemy wybrać format papierowy, a jeśli nie, to przynajmniej w formacie E-book, ponieważ światło jest wyświetlane na ekranie i nie powoduje odbić.
 12. Ważne jest, aby zachować odpowiednią odległość od ekranów. Prawidłowa odległość wynosi co najmniej 2 metry od telewizorów i co najmniej 50 cm od ekranu komputera.
 13. Oczy są bardzo wrażliwe i jeśli ciągle dotykamy naszych oczu, możemy je podrażnić, dlatego radzimy nie dotykać oczu brudnymi rękami.
 14. Ćwiczenie jest lekarstwem na wszystko, więc zalecamy wykonywanie ćwiczeń fizycznych, ponieważ poprawia to przepływ krwi do wszystkich obszarów ciała, a oczy są również częścią tego ciała. Dodatkowo można wykonywać ćwiczenia na ostrość widzenia, gdzie ćwiczy się mięśnie oczu i wzrok.
 15. Istnieją pewne choroby, takie jak nad ciśnienie, cholesterol i cukrzyca, które mogą uszkodzić nasze oczy. Jeśli mamy wysoki poziom ciśnienia krwi, cholesterolu i glukozy, a nie jest to kontrolowane, może to spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych w siatkówce.
 16. Oczywiście, ważne jest, aby unikać palenia i alkoholu, jak to możliwe, ponieważ poprawi to nasze tkanki oka. Substancje te są szkodliwe dla naszego zdrowia.