Hiponatremia: przyczyny i objawy niskiego poziomu sodu we krwi

Hiponatremia występuje, gdy poziom sodu we krwi jest nieprawidłowo niski.

Hiponatremia: co to dokładnie jest?

Pierwsza rzecz, którą warto wiedzieć: natremia odpowiada poziomowi sodu we krwi. Sód jest elektrolitem (mówimy też o jonie lub soli mineralnej), o wzorze chemicznym Na+, który bierze udział w procesie regulacji ilości wody w organizmie. Nerki wykorzystują sód (Na+) do zmniejszenia ilości wody w organizmie. Sód ma zdolność przyciągania wody, jak gąbka.

Oznaczanie poziomu sodu we krwi (natremia) jest klasycznym badaniem biologicznym: pozwala nam ocenić kilka funkcji jednocześnie, a w szczególności efektywność pracy nerek. Jonogram jest testem biologicznym, który mierzy poziom sodu (Na+), potasu (K+) i chloru (Cl-) we krwi, trzech soli mineralnych, które współpracują ze sobą, w szczególności w celu regulacji ilości wody w organizmie.

Poziom sodu we krwi (natremia): jakie są wartości prawidłowe?

Normalny poziom sodu powinien wynosić pomiędzy 135 a 145 milimoli na litr krwi. Kiedy poziom sodu we krwi (natremia) jest nieprawidłowy, tzn. występuje hiponatremia lub hipernatremia, sód można zmierzyć w moczu. Jeśli więc we krwi jest zbyt mało sodu (hiponatremia), a w moczu nienormalnie wysoki poziom sodu (hipernatremia), oznacza to prawdopodobnie, że nerki usuwają zbyt dużo Na+.

Hiponatremia: co może powodować niski poziom sodu we krwi?

Poziom sodu krążącego we krwi zależy od dwóch czynników: spożycia sodu (który pochodzi głównie z pożywienia) oraz ilości sodu eliminowanego przez nerki. Hiponatremia jest dość rzadka. Kobiety w ciąży mają tendencję do niewielkiej ilości hiponatremii (która nie jest niepokojąca) w miarę postępu ciąży: zjawisko to jest związane z większą retencją wody, która „rozcieńcza” krew, obniżając poziom sodu we krwi.

W oparciu o ten sam mechanizm (tj. rozcieńczenie krwi), hiponatremia może również wynikać z hiperhydracji (ludzie piją zbyt dużo w ciągu dnia), a nawet z potomanii (patologia głównie charakteryzująca się niekontrolowaną potrzebą ciągłego picia wody). W przypadku hiperhydratacji lub potomanii obserwujemy również spadek hematokrytu: jest to proporcja czerwonych krwinek w całkowitej objętości krwi.

Przyczyny

Zła dieta: spożywamy zbyt dużo soli na co dzień (spożywamy za dużo soli kuchennej, za dużo wędlin, za dużo przetworów przemysłowych, za dużo serów, za dużo herbatników aperitifowych, za dużo chipsów, itp,).
Obrzęk: patologia charakteryzująca się obrzękiem nóg (np. przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność żylna, marskość wątroby, stan przedrzucawkowy w czasie ciąży itp.) może powodować hipernatremię.

Niedociśnienie tętnicze: jest to nieprawidłowo niskie ciśnienie krwi, które można zaobserwować np. w przypadku niewydolności serca.

Nadciśnienie nerkowe, spowodowane np. uszkodzeniem nerek.