Masz problem z zaparciami? Oto produkty żywnościowe, których powinieneś unikać

Zaparcia to jeden z głównych problemów trawiennych, z jakimi borykają się Polacy. Szacuje się, że 20% naszych rodaków cierpi na chroniczne zaparcia. Zaparcia są bardziej powszechne wśród kobiet niż wśród mężczyzn, zwłaszcza dlatego, że są bardzo powszechne w czasie ciąży lub menstruacji, ale mogą na nie cierpieć również kobiety, zarówno z powodu złej diety, siedzącego trybu życia lub nadmiernego stresu. Jak we wszystkich innych aspektach naszego życia, dieta odgrywa kluczową rolę w prawidłowym zdrowiu układu pokarmowego i tranzycie jelitowym. W rzeczywistości istnieje wiele składników i pokarmów, które powinieneś wyeliminować lub uregulować, aby zapobiec temu problemowi.

Wskazówki dotyczące zaparć u dorosłych

Siedzący tryb życia jest jednym z głównych czynników powodujących zaparcia. Z jednej strony, siedzący tryb życia spowalnia rytm pracy całego organizmu, przez co proces trawienia również przebiega znacznie wolniej. Z drugiej strony, siedzenie przez cały dzień nie pomaga bolusowi pokarmowemu w pokonaniu drogi do wypróżnienia. Wreszcie, jeśli dodamy do tego niepokój lub stres, mamy do czynienia z idealną burzą, która skutkuje zaparciami. Czy jesteś jednym z tych, którym trudno jest wstać z kanapy?

Ważne jest zdrowe odżywianie. Przestrzeganie zrównoważonej diety ma reperkusje we wszystkich obszarach naszego zdrowia i, zdecydowanie, ma również reperkusje w zaparciach. Wskazówką numer jeden na zaparcia jest spożywanie większej ilości błonnika.

Nie, nie mówimy o pigułkach czy suplementach diety, mówimy o włączeniu do naszej diety większej ilości pokarmów zawierających błonnik, zwłaszcza owoców, warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych. Z drugiej strony, spożyciu tego błonnika musi towarzyszyć odpowiednie nawodnienie. Picie wystarczającej ilości wody jest niezbędne, aby błonnik mógł przepływać przez nasze jelita i pomóc w regulacji tranzytu jelitowego. Nie powinniśmy też przesadzać w tym momencie, bo jeśli nasycimy nasz organizm błonnikiem, możemy spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Musimy po prostu znaleźć środek.

Warto przypomnieć o problemach trawiennych i żywieniowych, jakie ultra przetworzona żywność wywołuje w naszych organizmach. Produkty te są nie tylko szkodliwe dla naszego zdrowia wieńcowego, ale także dla zdrowia układu pokarmowego. Są to produkty o bardzo wysokiej zawartości tłuszczów i cukrów, o niewielkiej lub żadnej wartości odżywczej, które powinniśmy wyeliminować z naszej diety.

Ostatnia wskazówka, jak zwalczać zaparcia u dorosłych, to nigdy nie spożywać ani nie używać żadnego rodzaju środków przeczyszczających bez nadzoru lekarza. To nie ma znaczenia, czy jest to naturalne, to nie ma znaczenia, czy jest to tylko roślina, to jest zawsze konieczne, aby mieć kontroli medycznej przed użyciem tego typu produktu, jak nie tylko nie może poprawić swój problem, ale może również powodować inne rodzaje problemów fizycznych.

Żywność, która powoduje zaparcia u dorosłych

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że nie wszystkie organizmy są takie same i nie reagują w ten sam sposób na podobne bodźce. Dlatego ważne jest, aby przeanalizować swoją dietę i to, jakie produkty spożywasz najczęściej, aby znaleźć te, które nie dają dobrych rezultatów. Oto pokarmy, które powodują zaparcia u dorosłych:

1. Ryż biały

Co jemy, gdy mamy biegunkę? Nie jest przypadkiem, że biały ryż jest częścią wszystkich cierpkich diet. Wynika to z faktu, że biały ryż został przetworzony i usunięto z niego łuskę, zarodki i otręby, w których znajdują się składniki odżywcze i błonnik. Ponadto, nadal zachowuje skrobię, która spożywana w pewnych ilościach spowalnia pracę jelit. Wniosek jest prosty, jeśli cierpisz na zaparcia nie powinieneś jeść białego ryżu, znacznie lepiej jest zdecydować się na ryż pełnoziarnisty.

2. Banany

Banany, zwłaszcza te jeszcze zielone, zawierają dużo skrobi. Jak już wyjaśniliśmy w przypadku białego ryżu, skrobia może powodować lub nasilać zaparcia. Dlatego przed spożyciem bananów najlepiej poczekać, aż będą dojrzałe.

3. Produkty mleczarskie

U osób nietolerujących laktozy lub wrażliwych na laktozę produkty mleczne mogą powodować skurcze, rozkurcze, wzdęcia lub biegunkę, ale mogą również spowalniać tranzyt jelitowy i powodować zaparcia. Laktoza jest cukrem obecnym w produktach mlecznych i jeśli nasz organizm nie jest w stanie jej wchłonąć, pozostaje ona w jelitach.

4. Biały chleb

Tak samo jest w przypadku białego ryżu, żywność ta została poddana procesowi rafinacji, który pozbawił ją błonnika tak korzystnego dla naszego organizmu. Jednocześnie może powodować ciężkość w trawieniu i zaparcia.

5. Czerwone mięso

Czerwone mięsa (wołowina, jagnięcina, cielęcina) powodują długie i ciężkie trawienie. Prawdą jest, że nie powodują one bezpośrednio zaparć, ale zmieniają tranzyt jelitowy – oprócz wywoływania objawów związanych z zaparciami. Nie mówimy o całkowitym wyeliminowaniu ich z naszej diety, w rzeczywistości, spożywane od czasu do czasu są dobrym pożywieniem, ale nie powinniśmy ich nadużywać i zawsze towarzyszyć im powinno źródło błonnika, na przykład warzywa.

6. Kawa

To prawda, że dla wielu osób kawa działa jak środek przeczyszczający, ale często jest wręcz przeciwnie. Dla wielu osób cierpiących na zaparcia, picie kawy może nasilić te objawy. Podobnie jak w przypadku alkoholu, kawa odwadnia organizm, co zwiększa poziom zaparć.

7. Fast foody i żywność ultra przetworzona

Hamburgery, frytki, pizze, słodycze – wszystkie te produkty są bogate w tłuszcz i cukier, a ubogie w błonnik. Regularne spożywanie tych produktów zwiększa ryzyko wystąpienia zaparć, dlatego powinniśmy ograniczyć ich spożycie lub całkowicie je wyeliminować.