Co takiego robią psychobiotyki?

Działanie psychobiotyków wciąż jest badane, testowane w różnych warunkach i analizowane, jednakże na podstawie zdobytych do tej pory informacji na jego temat już można stwierdzić, że psychobiotyki są produktami wyjątkowo korzystnymi dla zdrowia człowieka. Na szczególne uznanie zasługują dwa szczepy występujących w nich bakterii. Pierwszy szczep nosi miano „Bifidobacterium longum Rosell”. Drugim jest natomiast szczep „Lactobacillus helveticus Rosell”.

O psychobiotykach

Właśnie za sprawą charakterystycznych dla tych dwóch szczepów bakterii może dojść do nagłej poprawy stanu psychicznego człowieka i funkcjonowania jego układu nerwowego. Wymienione bakterie potrafią łagodzić objawy różnych zaburzeń psychicznych. Zmniejszają i łagodzą symptomy depresji nawet u dzieci (sprawdź więcej w artykule na stronie psychiatryczny.pl), nerwicy lękowej, nerwicy natręctw i różnego rodzaju fobii. Psychobiotyki pomagają również tym, którzy nie mają zdiagnozowanych poważniejszych czy cięższych chorób, ale mimo tego zmagają się z obniżonym samopoczuciem, kiepskim poziomem motywacji do życia albo ogólną niechęcią do działania.

Jakie mają działania korzystne?

Ich dodatkowym korzystnym działaniem jest zdolność do wspomagania produkcji serotoniny. A serotonina to nic innego jak jeden z najważniejszych hormonów szczęścia, pod którego wpływem (gdy tylko jest go odpowiednio dużo) człowiek czuje się zadowolony z siebie i ze swojego życia, co sprawia, że może cieszyć się codziennością. Serotonina syntetyzowana jest z tryptofanu, który trafia do preparatów z psychobiotykami. Jeżeli natomiast chciałoby się pobierać ten tryptofan z naturalnych produktów spożywczych, trzeba by sięgnąć po różne wartościowe źródła białka, takie jak jaja, ryby i drób, ale też rośliny strączkowe (w przypadku stosowania diety wegańskiej lub wegetariańskiej).

Nieraz dzieje się tak, że źle funkcjonująca mikroflora jelitowa sama podpowiada człowiekowi, po co takiego powinien on sięgnąć. Pojawia się wtedy dziwna ochota na spożywanie produktów nabiałowych albo też słodkich. Zmiany diety są jak najbardziej wskazane. Jadłospis dopełnią natomiast psychobiotyki preparaty.