Mata do akupresury

Mata do akupresury. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Kto nie może z niej korzystać?

Akupresura to znana od stuleci sprawdzona metoda na poprawienie swojego zdrowia. Nie jest na tyle inwazyjna jak akupunktura, jednak działa zbawiennie na całe ciało. Mata do akupresury nie tylko pomaga przy dochodzeniu do siebie po zabiegach, ale i sprawia, że wszystkie stresy dnia codziennego puszczają. A my czujemy luz. Są jednak wyjątki wyłączające jej stosowanie.

Jak działa mata do akupresury?

Z jednej strony działa miejscowo na konkretne punkty w ciele. Pobudza je i dzięki temu poprawia ukrwienie w konkretnej okolicy ciała. Kładąc się na macie do akupresury serwujemy sobie wielopunktowa poprawę wielu partii ciała, a także ogromny skok endorfinowy który poprawia ogólne samopoczucie, poziom rozluźnienia oraz obniżenie uczucia spięcia i stresu. Z drugiej więc strony, rozluźniamy całe ciało.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Powiedzmy sobie od razu, mata nie jest małym wydatkiem. Dlatego też dobrze jest zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie związane z zakupem. Pierwsza z nich to ilość kolców. Nawiązując do tego jak działa mata, ilość kolców ma dwojakie znaczenie. Z jednej strony im więcej kolców, tym więcej punktów na ciele będzie pobudzonych i relaksacja może wydawać się głębsza.

Jednak jeżeli na macie jest mało kolców, to są one bardziej odczuwalne, bo środek ciężkości rozkłada się na poszczególne partie ciała. Dlatego też maty z większą ilością kolców są dedykowane osobom które zaczynają dopiero przygodę z matą do akupresury. Warto również zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału są wykonane zarówno kolce jak i wypełnienie oraz poszewka. Dobrze, gdy są to w pełni bezpieczne i ekologiczne materiały.

Mata do akupresury – długość ma znaczenie

Na rynku znajdziesz zarówno małe maty jak i rozbudowane. Te ostatnie dedykowane są dla całych pleców i często w zestawie posiadają również poduszkę. Z kolei małe maty najlepiej sprawdzą się w czasie podróży. Nie ma nic lepszego niż westchnienie ulgi po kilku godzinach spędzonych w autokarze czy za kierownicą samochodu. Co ważne, na takiej macie nie musisz jedynie leżeć. Aby dać wytchnienie stopom, możesz zwyczajnie na niej postać lub się przejść. Na początku może nie być to najmilsze doznanie, jednak po chwili poczujesz się o wiele lepiej.

Jak korzystać z maty?

Na początku matę możemy położyć na materacu i położyć się na niej w cienkim topie. Jeżeli taka forma będzie dla nas optymalna, matę przenosimy na twardą powierzchnię, np ziemię i tam kładziemy się w podkoszulku. Gdy poczujemy się gotowi, możemy położyć się już na plecy bez żadnej osłony. Przez pierwsze dwie minuty możemy odczuwać ból i ogromny dyskomfort, jednak jeżeli damy radę wytrzymać, potem ból zupełnie ustępuje.

Zobacz również: Powody dla których warto zacząć ćwiczyć jesienią. To najlepszy czas!

Podczas leżenia warto przykryć się również kocem, by nie czuć chłodu i jeszcze bardziej się zrelaksować. Matę do akupresury można również położyć pod konkretne, bolące partie ciała. Fajnie sprawdza się również jako podkładka pod fotel, gdy bolą nas plecy podczas siedzenia przed komputerem.

Przeciwskazania do maty

Nie wszyscy jednak mogą korzystać z dobrodziejstw tego rodzaju relaksacji i leczenia. Z pewnością będą to kobiety w ciąży. Następnie osoby, które mają bardzo delikatną i podatną na zranienia skórę. Ze względu na specyfikę choroby, nie powinny z niej korzystać również osoby chore na cukrzycę a także ze słabym krążeniem i wysokim ciśnieniem. Absolutnie zakazane jest używanie tego gadżetu medycznego przez niemowlęta i małe dzieci. Relaksację na macie pozostawmy raczej tym już dorosłym. Oni zdecydowanie bardziej jej potrzebują niż dzieciaki.