dieta sokowa

Na czym polega dieta sokowa? Poznaj jej najważniejsze założenia i zdecyduj czy to dla ciebie!

Dieta sokowa, jak potocznie nazywa się diety oparte na spożywaniu jedynie soków warzywnych i owocowych, przez wielu jest nazywana super detoksem. Podstawowym jej założeniem jest fakt, że nie jesz nic poza z góry ustalonymi sokami i wodą. Rezultaty mogą być spektakularne, jednak warto mieć świadomość również skutków ubocznych!

Na czym polega dieta sokowa?

Autorzy tego rodzaju diety mówią wprost – pijesz soki i chudniesz, jednak przed rozpoczęciem musisz odpowiednio przygotować swój organizm. Jest jeszcze jedno zastrzeżenie, którego bezwzględnie należy przestrzegać. Dieta sokowa nie może być stosowana częściej niż raz na pół roku. To ostatnie pokazuje, jak mocno kilka dni z sokami oddziałuje na organizm człowieka.

Przygotowanie do diety sokowej

Na kilka dni przez rozpoczęciem kuracji musimy przygotować organizm na dietę sokową. Tego kroku absolutnie nie wolno pomijać, ze względu na późniejszy szok, jakiego może doznać organizm. Dlatego przed sokoterapią należy stopniowo odstawić wysoko przetworzoną żywność, tłuste dania oraz kawę i herbatę. Należy również pić ponad dwa litry wody niegazowanej.

Dieta sokowa- przebieg

Najczęściej dieta ta nie trwa dłużej niż trzy dni. W ciągu tego czasu twórcy diety zalecają wypijanie około 5 porcji niesłodzonych soków owocowo-warzywnych. Co ważne, odstępy między kolejnymi sokami nie powinny być dłuższe niż trzy godziny. Same soki powinno spożywać się małymi łykami, tak aby oszukać organizm, że je coś więcej.

Zobacz również: Oto co musisz jeść aby mieć zdrowe stawy!

Na tej diecie absolutnie zakazane jest spożywanie innych płynów niż wskazane soki oraz woda. Dlatego też zarówno kawa czy nawet ziołowa herbata jest na cenzurowanym. Po zakończonej diecie, należy stopniowo wrócić do dawnego sposobu jedzenia, aby zminimalizować ryzyko skutków ubocznych w postaci efektu jo-jo.

Soki kupione czy zrobione w domu?

Zaletą soków zrobionych samemu jest fakt, że dokładnie wiesz, co sobie serwujesz. Możesz więc nadzorować od początku jakość warzyw i owoców z których powstanie sok na konkretną porę dnia. Jednak przebywanie w kuchni może kusić do podjadania, więc lwia cześć przebywających na tej diecie deklaruje, że zdecydowanie woli kupić już gotowe pakiety.

A te są sprzedawane zarówno w miejscowych sklepach ze zdrową żywnością jak i w wielu sklepach on-line. Wtedy to codziennie dowożone są soki na kolejny dzień a ty masz pewność, że wszystko jest zgodnie z ustalonymi wcześniej wytycznymi. Dodatkowo nie tracisz czasu ani energii na przygotowanie niezbędnych w diecie soków. Wybór tu zależy od twoich indywidualnych preferencji.

Dieta sokowa – skutki uboczne

Jak każda restrykcyjna dieta i ta ma wiele skutków ubocznych. Dlatego też warto wcześniej zasięgnąć opinii swojego lekarza, czy taki sposób odżywiania, nawet przez kilka dni, nie wpłynie negatywnie na nasz organizm. Jednym z najczęstszych skutków ubocznych jest efekt jo-jo. Powrót do wagi sprzed diety i to jeszcze z solidną nawiązką to zwyczajna reakcja organizmu na drastyczne cięcia kalorii.

Może się więc okazać, że po zakończeniu diety sokowej, będziesz mieć nieposkromiony apetyt, który sprawi że utracone kilogramy szybko wrócą. Innym skutkiem ubocznym może być znacznie pogorszony nastrój oraz rozdrażnienie i zdenerwowanie. Kolejny skutek uboczny to ból głowy a także zawroty. Wynika to z faktu, że zmiana w ilości spożywanych kalorii może obniżyć ciśnienie.

Większość dietetyków jest zdania, że najlepszą dietą redukcyjną jest stopniowe cięcie kalorii i zdrowa, zbilansowana dieta. Każde restrykcyjna dieta może powodować nieodwracalne szkodliwe skutki w organizmie.