Czy masz wiecznie brudne łokcie i kolana? To objaw niedomagania tarczycy!

Są takie choroby, które widzisz gołym okiem. Jednak są i takie, które wysyłają mylne sygnały, albo też, zupełnie nienawiązujące do schorzenia. Jednym z nich jest wrażenie brudniejszych łokci i kolan. A to oczywisty znak, że tarczyca niedomaga. 

Czym jest niedoczynność tarczycy?

To choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy. W konsekwencji dochodzi do spowolnienia metabolizmu oraz zaburzeń wielonarządowych. Zaczyna się więc przybieranie na wadze, obrzęki, zaparcia oraz wolniejsze bicie serca. Inną konsekwencją tej choroby jest bladość skóry i wieczne zimno. Może pojawić się jednak łuszczyca na łokciach i kolanach. W tych samych miejscach widzimy również ciemne plamy, które z daleka wyglądają tak, jakby ciało było brudne. Innymi obawami będą spora łamliwość paznokci oraz włosów. Kolejna, to zmniejszona potliwość.

A co z nadczynnością tarczycy?

Tu mamy objawy stojące w opozycji do poprzednich. Skóra jest aksamitna i wilgotna, do tego można zauważyć nadpotliwość. Na skórze możemy zaobserwować zmiany skórne, coś na kształt pokrzywki. Nazywa się to dermografizm. Tu również występuje nadmierne wypadanie włosów i łamanie paznokci. Choroba ta nie leczona, może doprowadzić do osteoporozy i zaburzeń rytmu serca.

Hashimoto również widać na skórze

Jedną z najczęstszych chorób towarzyszących problemom z tarczycą jest Hashimoto. W tym przypadku jednak skóra jest bardzo wysuszona a włosy wypadają garściami. Do tego dochodzą również inne choroby dermatologiczne, takie jak bielactwo czy łysienie plackowate. Odpowiednio dobrane leki powinny w dużym stopniu nie tylko zahamować chorobę, ale i łagodzić jej negatywne skutki.