Jak rozpoznać złamanie kości ogonowej? To wbrew pozorom nie jest takie oczywiste!

Kość guziczna znajduje się na końcu kręgosłupa. Potocznie nazywana jest ogonową, ze względu na pozostałości po pradawnych przodkach. Kiedy zostanie stłuczona lub złamana, nie ma możliwości aby ją unieruchomić w gipsie. Pozostają tylko maści przeciwbólowe…

Ważna jak kość ogonowa

Teoretycznie, to mało używany organ w naszym organizmie, więc gdy ulegnie uszkodzeniu, nie powinno być problemu. Jednak w praktyce sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie. Mimo że nie używamy jej przy dźwiganiu całego ciała, to jednak w tym miejscu znajdują się przyczepy mięśni i więzadeł. W konsekwencji, jeżeli stłuczemy albo złamiemy kość ogonową, mogą nas czekać nieprzyjemne bóle.

Jeżeli coś sobie zrobisz w tych okolicach, największy ból odczujesz w przypadku wizyt w toalecie, długiego siedzenia oraz współżycia. Wtedy najlepiej jechać do lekarza, który najpewniej skieruje na badanie RTG. I wtedy jest już zazwyczaj wszystko jasne.

Pomoc w bólu

Kiedy zostaje ustalona diagnoza, czas na doraźną pomoc. Przede wszystkim zostaną zlecone leki przeciwbólowe a także specjalnie dedykowane maści. Można wspomóc się odpowiednią dietą stymulująca wzrost kości, jednak tak naprawdę potrzeba czasu i cierpliwości.

Najwięcej bólu powstaje podczas siedzenia. Wtedy z pomocą przychodzi również miękka poduszka pod pośladki. Przy samym ruchu siedzenia, koniecznie pochyl się delikatnie do przodu, to powinno zniwelować dyskomfort. Zaleca się również spożywanie dużo błonnika oraz picia wody, aby zapobiec zaparciom.