Podczas ćwiczeń oddech ma ogromne znaczenie. Zobacz, jak to robić prawidłowo!

Teoretycznie każdy z nas oddycha i nikt nie musi nas tego uczyć. Jednak już pierwsze zajęcia z jogi sprawiają, że odkrywasz oddech na nowo. Również podczas innych aktywności fizycznych, właściwe oddychanie ma ogromne znaczenie. Jak więc robić to dobrze?

Nie wstrzymuj!

Jeżeli zdarza ci się podczas ćwiczeń zapominać o oddechu, to bardzo zły nawyk. Wstrzymywanie go zwiększa ryzyko gwałtownego skoku ciśnienia albo tez utrudnienie w dopływie krwi do mózgu. W konsekwencji, po treningu czujesz większe zmęczenie i brak chęci na powtórkę.

Wszystko uzależnione od rodzaju ćwiczeń

Podczas ćwiczeń w ciężarkami, wdech bierzesz podczas mniej forsownej części a wydech podczaj bardziej wymagającej. W przypadku ćwiczeń kardio, sytuacja ma się nieco inaczej. Postaraj się tu zwrócić uwagę na czas jaki zajmuje ci wdech i wydech. Kolejno, spróbuj wdychać powietrze przez około 3 sekundy a wydychać przez 2. Dzięki temu uzyskasz najbardziej optymalny balans. Ma to jeszcze jeden plus – twoja uwaga na oddechu minimalizuje pojawienie się ewentualnych kontuzji.

Przy rozciąganiu sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Masz za zadanie rozluźnić się po intensywnych ćwiczeniach, więc postaw nacisk na głębokie wydechy. Dzięki temu twoje rozciąganie będzie o wiele bardziej wydajne. I na koniec, nie zapominaj o oddychaniu przepona. Podczas odpoczynku to najlepszy sposób na dotlenienie się i jednocześnie relaks.