Czy dieta śródziemnomorska ma dobry wpływ na nerki? Lekarze nie mają wątpliwości!

Nie jest tajemnicą, że to co jemy ma realny wpływ na nasze zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu. Warto więc prowadzić zbilansowaną, pełną wartościowych składników dietę, aby w pełni zadbać o siebie. Popularna dieta śródziemnomorska może być medium dla wszystkich tych, którzy zmagają się z chorobami nerek.

Dieta śródziemnomorska – główne zasady

Jak sama nazwa wskazuje, rozpowszechnili ją Włosi, Hiszpanie i Grecy. Opera się na produktach, które są jak najmniej przetworzone. Sporo w niej ryb, owoców morza, próżno szukać tam jednocześnie czerwonego mięsa. W tym rodzaju diety bardzo duże znaczenie mają zioła oraz oliwa z oliwek. Warzywa i owoce to dodatek do każdego posiłku.

Dla kogo taka dieta?

Najnowsze badania pokazują, że długotrwałe i regularne stosowanie diety śródziemnomorskiej skutkuje poprawą funkcji nerek u wszystkich tych osób, które mają chorobę wieńcową. Tym samym, nie tylko poprawiło się działanie nerek ale i całego układu krwionośnego.

Pierwsze kroki w cięcie śródziemnomorskiej

Z pewnością najgorsze co możesz zrobić, to wprowadzić wszystkie zmiany od razu. Nie tylko spowoduje to szok dla organizmu ale i może zacząć ci dotkliwie brakować poprzedniego jedzenia. Najlepiej przez miesiąc skorzystać z cateringu dietetycznego albo też, udać się do dietetyka, który rozpisze prawidłową dietę. Jest to o tyle konieczne, że fachowe oko od razu wychwyci ewentualne nieprawidłowości. Poza tym samodzielne przygotowywanie śródziemnomorskich potraw może być nieco męczące.

Jedno jest pewne- ogranicz spożywanie wysoko przetworzonego mięsa i zastępuj je owocami morza. Tydzień po tygodniu wprowadzaj do diety więcej warzyw i owoców. Zmiana w diecie nie tylko spowoduje poprawę kondycji twojego organizmu ale i zwyczajnie poczujesz się o wiele lżej.