Nim wsiądziesz na rower, sprawdź, czy masz wszystko zgodne z prawem! Mandaty mogą sięgać nawet 500 złotych!

Wiosna sprzyja wycieczkom rowerowym. Nim jednak wybierzesz się odkrywać najlepsze trasy, sprawdź swój rower. Prawo o ruchu drogowym wymienia enumeratywnie to, co rower musi mieć, aby był uznany za sprawny. Pora więc na mały przegląd!

To, co koniecznie musisz mieć!

Przede wszystkim zadbaj o oświetlenie. Musisz mieć co najmniej jedno światło pozycyjne o barwie żółtej lub białej. Obowiązkowo musi być zamontowane z przodu. Rower musi mieć również co najmniej jeden odblask z tyłu, zadbaj jednak, aby kształtem nie przypominało trójkąta. Dodatkowo z tyłu musi mieć światło pozycyjne o czerwonej barwie.

Po oświetleniu przychodzi pora na stan techniczny jednośladu. Po pierwsze, sprawne hamulce i układ kierowniczy, które są gwarantem bezpiecznego poruszania się po drodze. Dodatkowo każdy rower musi być wyposażony w dzwonek. Zadbaj, aby jego dźwięk nie miał charakteru przeraźliwego.

Dodatkowe zabezpieczenia

Nie da się ukryć, że im więcej odblasków, tym rower po zmroku, a nawet w środku dnia jest bardziej widoczny. Sam rowerzysta powinien mieć założony kask rowerowy, a gdy porusza się o zmroku, również kamizelkę odblaskową. Kwestią sporną pozostaje fakt samego włączenia świateł. Jedni mówią, że wystarczy włączenie ich po zmroku. Inni z kolei wskazują, że powinno być tak jak z jazdą samochodem — przez cały czas. Prawo jednak stoi po stronie tych pierwszych. Rowerzysta ma obowiązek włączyć światła po zapadnięciu zmroku lub w mglisty dzień.